משמעות ברית הנישואין

"על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באישתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב' 24)

"ובכן אינם עוד שניים אלא בשר אחד. לפיכך מה שחיבר האלוהים אל יפריד האדם" (מתי יט' 6)

"ועל הנשואים אני מצווה, ולא אני כי אם האדון, שלא תיפרד אישה מבעלה - אך אם נפרדה, שתישאר פנויה או תתפייס עם בעלה - ואל יעזוב איש את אישתו" (הראשונה אל הקורינתים ז' 10-11)

מי שעדיין ילד במחשבתו חושב שנישואין זה טקס הנישואין ושלהינשא זה ללבוש שמלה לבנה או חליפה יפה ולחגוג. אבל נישואין זהו קשר שאנו קושרים עם אדם אחר ושאין לנו שום דרך חזרה ממנו. מאותו הרגע שבו כרתנו ברית עם בן הזוג, אנחנו מחויבים להישאר עמו, לטוב ולרע.
אנחנו נוטים לחשוב רק על הטוב ולא על הרע. אך בברית הנישואין אנחנו בעצם מצהירים שלא משנה מה יהיה, אנחנו נישאר ביחד גם אם יהיה קשה. הרי זו היא אהבה אמיתית אשר מוכנה גם לסבול. הרי לא היית רוצה שיעזבו אותך אם תחלה פתאום באיזו מחלה קשה? גם לא היית רוצה שיעזבו אותך אם פתאום תישאר ללא כסף?
כך גם עליך לא לעזוב את בן זוגך גם במצבים קשים.

נוסף על כך, חיי הנישואין שונים לחלוטין מחיי הרווקות ואפילו מתקופת ההכרות של בני הזוג (תקופת ה"חברות"). חיי הנישואין יכולים להיראות כמעמסה כבדה למי שאינו מודע לקראת מה הוא ניגש, היות שישנן כל מיני דאגות שצריך לטפל בהן וצרכים של בן הזוג שיש לספק. כאשר בני הזוג נפגשים לפני הנישואין, ייתכן והם מרשים לעצמם להוציא סכומים גדולים יותר ממה שהם רגילים בדרך כלל על מנת לטייל או להיפגש במסעדה/בית קפה. אך לאחר הנישואין הדברים משתנים ויש כל מיני הוצאות שיש לקחת בחשבון ולכן אין אפשרות להמשיך כמו בתקופת ההכרות.
אני ממליץ לשוחח עם זוגות טריים ולשאול אותם על חיי הנישואין על מנת לקבל רושם יותר מציאותי לגבי חיי הנישואין. אל תסתפקו בתשובות כמו: "חיי הנישואין הם דבר נהדר!" או "אין כמו להיות נשוי!". שאלו שאלות כמו: "האם קשה להתרגל לחיות יחד?", "כמה עולה לשכור דירה?", "מה הן ההוצאות החודשיות עבור מזון ומיסים?", "האם אתם נתקלים בקשיים ובחלוקי דעות? איך מתגברים על זה?"
מי שנכנס לחיי הנישואין מודע למשמעותה של ברית הנישואין ומבין מה בפועל זה אומר להיות נשוי, יוכל לחסוך לעצמו הפתעות ואכזבות.

חיי הנישואין הם באמת נהדרים אך חשוב שתהיה לנו הבנה נכונה לגביהם, כך שנוכל לדעת למה לצפות. ומי שלא מבין מה היא משמעות ברית הנישואין, שזו ברית עד שהמוות מפריד ביניכם, יקבל את ההחלטה להינשא בקלות ראש מבלי לחשוב על כך שאין דרך חזרה ואין הזדמנות שנייה. באותו הרגע שכרת ברית נישואין, אלוהים רואה אותך ואת בן זוגך כאחד שלא ניתן להפריד אותו יותר. אלוהים שונא שלח (גירושין) ומאמינים שמתחתנים אסור שיחשבו כדרך העולם הלא-מאמין ש"אם לא נסתדר, לא נורא, נתגרש". זו לא אופציה שפתוחה לפנינו. ברית הנישואין היא בעצם התחייבות כלפי הצד השני וכלפי אלוהים להיות נאמן לצד השני כל עוד אתה חי וללא קשר לנסיבות. זוהי התחייבות כבדה ביותר וחשוב מאוד להבין את המשמעות שלה על מנת לא לעשות טעויות.

אני מאמין שזוגות רבים הגיעו למצב של גירושין משום שהם לא הבינו את משמעות ברית הנישואין כראוי. הנישואין הם לטוב ולרע עד שהמוות מפריד בין בני הזוג, וחשוב להבין שתמיד יש גם את הרע ואת הלא נעים בחיי הנישואין. אך זו לא סיבה להיפרד ולהפר את ברית הנישואין.

אני מקווה שאתם לא חושבים שהנישואין הם רק טקס הנישואין וחגיגת החתונה, אלא שהם ברית (נפלאה, בונה ומחייבת לטוב ולרע) עד המוות. מי שיבין זאת יחסוך לעצמו הרבה כאב, טעויות ואכזבות.

דף הבית  יצירת קשר  הרשמה חינם  תקנון האתר  מאמרים  עצות   שאלות ותשובות  עדויות